Szalunki wołomin

Szalunki – wszystko, co należałoby o nich wiedzieć

Wyraz szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący obiekt charakterystyki w niniejszym poradniku opisywany jest stosownie takim synonimem. Wiąże się to bowiem z faktem, iż szalunek tworzony jest w większości wypadków z zastosowaniem przeróżnych szczegółów konstrukcyjnych produkowanych z drewna. Do realizacji deskowania wykorzystywane są wielorakie gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku naprawdę trwałym, odpornym i co nadzwyczaj znaczące – odpornym na szereg rozmaitych uszkodzeń mechanicznych czy też szkodliwe funkcjonowanie czynników zewnętrznych, należy zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dziedzinie budownictwa niesłychanie często występuje również potoczne określenie deskówka lub szalówka. W rutynie są to rzadkie formy tworzone po to, aby przypisać kształty mieszance betonowej. Nie jest to struktura stawiana na stałe, ale typowa forma przejściowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drewna albo w bardziej doświadczonych wypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne możliwe typy budulców. Szalowanie czasem przeprowadza się z wykorzystaniem płyt – przykładowo urzeczywistnianych z wiórów drewnianych czy też klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są potrzebne przy realizowaniu różnorodnych konstrukcji z betonu bądź żelbetonu. Często służą one również harmonijnemu wykonaniu prefabrykatów przeróżnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i przebieg wyrabiania i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wyróżnia się ich kilka typowych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka wytwarzana na jeden raz. W wielu przypadkach jednakże elementy wchodzące w skład takiej kategorii zostają zastosowane niejednokrotnie. Cała struktura z kolei jest jednokrotna. Indywidualny szalunek zezwala na wznoszenie względnie niedużych konstrukcji i takich, które odznaczają się niestandardowymi zarysami. Kolejnym fascynującym gatunkiem są szalunki inwentaryzowane- wytwarzane z zastosowaniem części wielokrotnego zużytkowania. 
Patrząc zaś na aspekt używania deskówek, rozróżnia się szalunki przestawne, przesuwne i ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian mających prostą budowę szkieletową, wydziela się dwa reprezentatywne typy szalunków- pełne i niepełne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.