Szalunki zabrze

Szalunki – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Pojęcie szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący temat charakterystyki w aktualnym poradniku określany jest akuratnie takim jednoznacznikiem. Łączy się to bowiem z faktem, że szalunek konstruowany jest w większości wypadków z użyciem różnorodnych detalów konstrukcyjnych fabrykowanych z drzewa. Do wykonywania deskowania wykorzystywane są różnorodne gatunki. Jeśli jednakże zależy nam na szalunku w rzeczywistości rzetelnym, mocnym i co nadzwyczaj ważne – niestrudzonym na szereg rozmaitych uszkodzeń mechanicznych albo szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, należy zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dyscyplinie budownictwa niezmiernie często pojawia się również zwykłe określenie deskówka bądź szalówka. W rutynie są to szczególne formy tworzone po to, aby dodawać kontury mieszance betonowej. Nie jest to struktura budowana na stałe, ale typowa forma tymczasowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drzewa czy też w bardziej doświadczonych wypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne możliwe warianty artykułów. Szalowanie czasem wykonuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo robionych z wiórów drewnianych czy też klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są potrzebne przy urzeczywistnianiu różnych konstrukcji z betonu albo żelbetonu. Często służą one też słusznemu stworzeniu prefabrykatów przeróżnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno prezencję, jak i przebieg tworzenia i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wyróżnia się ich parę schematycznych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć powinno się między innymi wariant indywidualny. Jest to deskówka robiona na jeden raz. Nierzadko jednakże fragmenty wchodzące w skład takiej kategorii zostają zastosowane po wielokroć. Cała konstrukcja z kolei jest jednorazowa. Indywidualny szalunek dopuszcza na wznoszenie stosunkowo niedużych konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi obrysami. Kolejnym intrygującym modelem są szalunki inwentaryzowane- robione z wdrożeniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na aspekt użytkowania deskówek, wyróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy też ścian mających zwykłą budowę szkieletową, wydziela się dwa specyficzne typy szalunków- pełne i niepełne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.